Biyometrik Algoritmalar

BİYOMETRİK uygulamalar için de en yaygın olarak kullanılmaya başlanan özellik parmak izi tanıma yöntemidir. Parmak izinin kolay elde edilebilir olması, tanıma sisteminde yapılan çalışmaları kolaylaştırmıştır. Yapılan çalışmalara bakıldığında parmak izinin güvenilir bir ayırt ediciliğe sahip olduğunu görülmektedir. Yüz, el geometrisi ve iris ise son yıllarda ilginin arttığı ve kullanılmaya başlanan özelliklerdir. Bunda özelliklerin işlenmek üzere elde edilmesinin kolaylaşması önemli bir etkendir.

Biyometrik tanıma sistemleri için öncelikle bir görüntü kaydedilir. Kaydedilen bu görüntü sayısal koda çevrilir. Bu kod da yapılan işleme göre şifrelenir ve bilgisayara kaydedilir. Daha sonra kullanıcı herhangi bir cihaz kullanarak kendini sisteme tanıtır. Kullanıcının kendini sisteme tanıttığı andaki duruşu ve çevre koşullarından dolayı sistem de kayıtlı olan sayısal kod ile doğrulama aşamasında üretilen kodun birbiriyle tamamıyla aynı olma olasılığı yoktur.

Yüz tanıma ve iris tanıma sistemlerinde kullanıcının bakış açısı ve ortam ışıklandırması, parmak izi, el tanıma ve avuç içi tanıma sistemlerinde kullanıcının parmağını veya elini sisteme tanıtma açısı, cihazın kirliliği, parmağın kirliliği veya nem gibi etkenlerden dolayı birebir aynı kod üretilemez. Bundan dolayı iki kod sistem yöneticisi arafından belirlenmiş olan belli bir yüzde tutuncaya kadar karşılaştırılır. Sistemin güvenilirliği için düzenlenen algoritmaya göre istenilen orana ulaşıldığında doğrulama işlemi tamamlanmış olur ve sisteme giriş için onay verilir..          


Parmak İzi Tanıma Algoritması

Türkiye'de dünya ölçeklerinde başarılı olarak gerçeklenen ilk parmak izi tanıma algoritmasıdır.Algoritma daha sonra gömülü sistemler üzerine akt..... Devamı


Parmak İzi Yöntemi (Fingerprint) İle Ses Tanıma Teknolojisi

%100 yerli kaynaklarla Türkiye’de geliştirilen ilk sabit ses tanıma algoritmasıdır.

Çalışma şekli:

Program herhangi bir sesi “duyduğunda” o sesin p..... Devamı


Kriminal Parmak İzi Tanıma Arşiv ve Sorgu Sistemi

Formulsoft Parmak izi tanıma algoritması konusundaki bilgi ve tecrübesini kullanarak ,Ulusal AFIS projesi konusunda çalışmalara başlamıştır.

Literatür çalışması ba..... Devamı


Kamera Görüntüsünden Yüz Bulma Algoritması (Face Detecting)

Yerli Sermaye: %100 yerli kaynaklarla Türkiye’de geliştirilmiştir.

Çalışma şekli:

Gerçek zamanlı olarak gelen görüntü üzerinde insan..... Devamı